Initiativ: "Trevligare att promenera i gatubelysning mellan Skuru och Fiskars"
Fiskarsvägen behöver gatubelysning, sägs det i ett invånarinitiativ till Raseborgs stad. Raseborgaren Timo Virta önskar belysning på hela sträckan mellan Skuru och Fiskars.
Initiativtagaren anser att Fiskarsvägen är en populär motionsrutt och belysning skulle förbättra läget också för restauranger och andra företagare i Fiskars.
Det skulle bli trevligare att promenera och cykla från till exempel Bollstad till Fiskars också under den mörka tiden, skriver initiativtagaren.
“Med modern teknik kan ledbelysning genomföras till exempel så att belysningen lyser endast där personer rör sig. På så sätt störs inte naturen i onödan. En sådan lösning finns kring fågelsjön i Finno i Esbo.”
Stadsstyrelsen i Raseborg beslöt att skicka initiativet vidare till tekniska nämnden. Styrelsen vill ha svar senast den 30 april.