Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Havsörnarna trivs på Borgåisar där pimpelfiskare lämnar fiskrester – flera havsörnspar häckar i trakten

Från 2021
En havsörn som flyger.
Bildtext Havsörnen är en vacker och stor rovfågel, som gillar fisk och sjöfågel (arkivbild).
Bild: Yle, Risto Salovaara

Nordens vackraste och största rovfågel - det brukar havsörnen kallas. Med två och en halv meter mellan vingspetsarna seglar den majestätiskt fram ovanför havsytan. I Östnyland blir fågeln en allt vanligare syn.

- Ser du dem, eller ska jag vända lite på siktet, frågar Torbjörn West, fågelskådare från Borgå.

Vi har vandrat ut på den snöbelagda isen på Emsalöfjärden för att försöka spana in havsörnar, som brukar hålla till i närheten av pimpelfiskarna i området.

Två pimpelfiskare passerar faktiskt oss med pulkor fulla med fiskeutrusning, traskar vidare på den snöiga isen och placerar sig en bit bort för att försöka få dagens fångst på kroken.

Två män långt borta går på isen och det snöar
Bildtext Pimpelfiskarna trivs i äkta vinterväder på isen utanför Dansholmen i Tolkis i Borgå.
Bild: Yle/ Katarina Lind

Gammalt havsörnspar i sikte

Det är givetvis fiskrester som pimpelfiskarna lämnar efter sig till fåglarna som havsörnarna är ute efter.

Och mycket riktigt håller havsörnarna till här - tack vare Torbjörn Wests teleskop får vi syn på ett ståtligt havsörnspar.

- Det ser ut att vara ett äldre havsörnspar, svårt att säga exakt men de kan vara närmare 10 år. De står nära varandra på isen, vilket visar att de är ett par.

Efter en stund flyger den ena i väg medan den andra är kvar. Vi ser dem på långt håll. De befinner sig ungefär en halv kilometer ifrån oss.

"Det har funnits en hel del"

Till grundfärgen är havsörnarna bruna, med vit stjärt och en gul-beige kraftig näbb. Honan är större än hanen, och fåglarna väger mellan 3,5 och 7 kilogram.

Den som rör sig i Borgåtrakten kan dagligen få syn på havsörnar, speciellt i skärgården. Det finns också kungsörnar men dem ser man mer sällan.

En man tittar in i kikaren.
Bildtext Torbjörn West får syn på ett ståtligt havsörnspar på Emsalöfjärden.
Bild: Yle/ Katarina Lind

Torbjörn West besökte samma trakter vid Haiko- och Emsalöfjärden dagen innan intervjun med Yle Östnyland.

- I går var tio havsörnar synliga samtidigt. Det har funnits en hel del av dem under de senaste åren.

Förr var fåglarna däremot en sällsynt syn om vintrarna, konstaterar West. I dagens läge ser man fåglarna både sommar- och vintertid i regionen.

- Det finns havsörnar i olika vikar, som Pernåviken och Lovisaviken. Man ser av dem överallt egentligen, säger West.

Havsörnar trivs på Borgåisar tack vare pimpelfiskare

7:23

Åtminstone sex häckande par

Havsörnen är inte längre utrotningshotad. Fågeln fridlystes på 1920-talet, men förföljelsen av havsörnen pågick ända in på 1950-talet.

År 1972 grundade WWF en arbetsgrupp som bestod av experter och frivilliga som ville rädda havsörnen. En av de viktigaste åtgärderna som inleddes var vinterutfodring, men nu är situationen bättre.

- Vi har inte behövt vinterutfodring på över 20 år. Vi bygger inte heller konstgjorda bon som man gjorde på 80- och 90-talet. Havsörnarna klarar sig bra, berättar Hannu Ekblom, som ansvarar för Finska viken i havsörnsarbetsgruppen inom Sääksisäätiö.

Sääksisäätiö är en ideell organisation som jobbar med forskning och skydd av rovfåglar. Ekblom har engagerat sig i havsörnar redan i 40 års tid.

en havsörn som flyger över vattnet
Bildtext Havsörnen söker sig mot öppet hav om isarna leder till att de inte hittar mat vintertid (arkivbild).
Bild: Giedrius Stakauskas / Alamy/All Over Press

- Vi känner för tillfället till åtminstone sex häckande par i Borgåområdet, alltså totalt tolv havsörnar, säger han.

Havsörnsparen i Borgå har observerats i den södra yttre skärgården samt väster om Emsalö och på Stensbölefjärden.

- Orsaken att folk ser dem nu på vintern är att häckningsperioden ännu inte har börjat. Fåglarna rör sig längs sydkusten och det handlar ofta om unga vuxna som ännu inte är könsmogna. Det blir de först i sex till sju års ålder.

Viktigt att inte störa fåglarna

De unga havsörnarna som saknar eget revir är ute efter byte i form av fisk och fågel.

Under våren inleds häckningsperioden.

- Varje år hittas nya par och revir på Finska viken. Speciellt nu när häckningsperioden snart börjar är det viktigt att observationer meddelas till oss, säger Ekblom.

Under häckningsperioden är det viktigt att inte störa havsörnarna, eftersom de då kan lämna boet. Havsörnshonan får vanligtvis en eller två ungar, upp till tre är sällsynt.

Boen byggs högt uppe i träd. Det kan handla om 15-30 meter höga boplatser.

- Det är svårt för fåglarna att hitta föda när det blir vinter och isar. Därför söker de sig söderut till öppet hav. Om de rör sig ovanför isarna är det uttryckligen för att pimpelfiskarna tar upp fisk där.

Varför verkar då havsörnarna öka i antal också i Östnyland?

- Bra fråga, men det kan bero på att människor inte längre förstör deras bon. Det är viktigt att inte gå nära havsörnsboet då fåglarna häckar.

Blyförgiftning dödar fåglar

Ett stort hot för havsörnarna i dagens läge är bly från skott som jägarna skjuter älgar och hjortar med. Djurresterna som lämnas i skogen äts av havsörnarna, som får bly i matsmältningssystemet.

- Fågeln blir i dåligt skick och kan slutligen inte flyga. Då går den och gömmer sig under en buske för att dö.

En man tittar in i kikaren.
Bildtext Den som vill få en ordentlig titt på havsörnar behöver rätt utrustning, liksom Torbjörn West på bilden har.
Bild: Yle/ Katarina Lind

De döda fåglarna undersöks av Livsmedelsverket, som mäter blyhalten i havsörnarna.

- I Finland är det förbjudet att använda blyhagel inom jakten på sjöfågel, men till exempel på Åland är det tillåtet. Om havsörnen äter skadade sjöfåglar får den alltså bly i sig. Cirka 30 procent av havsörnarna som dör i Finland dör av blyförgiftning, säger Ekblom.

Ejdrarna skyddas med häckningslådor

Havsörnen äter sjöfåglar och fisk till 90 procent, och ibland bisamråttor. Ejderns framtid har diskuterats en hel del efter att havsörnarna ökat i antal.

- För tillfället byggs egna häckningslådor för ejdrarna, som ska skydda dem bättre från havsörnarna. Då kan ejdrarna undvika att häcka i öppen terräng.

Om havsörnarna blir ännu fler i Finland, behöver något göras?

- Naturen brukar ta hand om utvecklingen. Om stammen blir för stor kan det uppstå sjukdomar eller liknande. Dessutom dör fåglarna som sagt av blyförgiftning. I det här skedet finns det inte så många havsörnar att jakt skulle vara motiverat, konstaterar Ekblom.

Havsörnar dör också då de flyger in i kraftlinjer, vindkraftsanläggningar eller då de blir överkörda av tåg då de försöker äta kadaver vid spåret.

- De äldsta fåglarna kan bli över 30 år gamla, men bara en liten del av havsörnarna blir så gamla.

År 2019 föddes 558 havsörnsungar i Finland. Under 2020 föddes totalt 560 ungar.

De står nära varandra på isen, vilket visar att de är ett par

Torbjörn West, fågelskådare

Havsörnen ringmärks och observeras fortfarande, även om den inte längre är utrotningshotad.

- Inom havsörnsarbetsgruppen tar vi gärna emot observationer från Östnyland, antingen kan man kontakta mig eller Pekka Topp, berättar Hannu Ekblom.

Kontaktuppgifter hittar man via Sääksisäätiös webbplats

"Såg ni några havsörnar?"

- Oj, vad det börjar snöa nu, säger Torbjörn West där vi står på isen ute på Emsalöfjärden.

Snöflingorna som sakta dalat ner från skyn för en stund sedan börjar verkligen tillta. Stora flingor lägger sig på kameralinsen som febrilt försöker fånga en ensam havsörn långt borta ute på isen.

Vi går sakta tillbaka mot land och parkeringsplatsen vid Dansholmen, där våra två bilar fått sällskap av några pimpelfiskares.

Innan reportern åker vidare mot nya uppdrag byter vi några ord med en pigg man som klätt sig för vinterfiske.

- Såg ni några havsörnar där ute? En havsörn landade cirka 30 meter från mig nyligen, berättar han glatt.

Havsörnen verkar med andra ord inte vara alltför rädd för människor. Inte så konstigt kanske, med tanke på de läckerheter som männen ute på isen snart ska lämna efter sig.

Diskussion om artikeln