Hoppa till huvudinnehåll

Samhälle

Veckoslutsläsning: Sänkta lärarlöner, coronavaccin och ett år sedan patient noll sökte coronavård i Italien

Från 2021
En vårdare tar ett coronatest.
Bild: Toni Pitkänen / Yle

God söndag! Här kommer några lästips för kvällen.

Hur effektiva är coronavaccinerna och vilka biverkningar ger de?

De tre coronavacciner som EU har godkänt – av Pfizer, Moderna och Astra Zeneca – har i kliniska studier på tiotusentals personer visat sig vara både säkra och effektiva.

Under den senaste tiden har världen dessutom fått ännu mer kunskap särskilt om Pfizers vaccin, som började användas först.

Det här vet vi nu om hur effektiva coronavaccinerna är och vilka biverkningar de ger - klicka här för att läsa artikeln!

En kvinna vaccineras mot covid-19 i England.
Bildtext Storbritannien, USA och Israel har vid det här laget vaccinerat flera miljoner invånare mot covid-19 och forskare har hunnit få lärdomar av de här vaccinationerna.
Bild: Graham Prentice / Alamy

Läkaren Petra Ingvesback såg sin arbetsplats bli covid-sjukhus

I dag, söndag, har det gått ett år sedan det första italienska fallet av covid-19 konstaterades, det vill säga den första officiella personen som smittades i Italien och inte utomlands.

Italien blev därefter det värst pandemidrabbade landet i Europa och hela världen följde med utvecklingen i landet.

Vasabördiga Petra Ingvesback har levt med coronapandemin i ett år i Turin i Italien. Hon har själv haft covid-19, sett sjukhuset hon jobbar på omvandlas till covidsjukhus och är nu orolig för en tredje våg som återigen kan leda till överfulla sjukhus.

Klicka här för att läsa intervjun.

Petra Ingvesback på balkongen.
Bildtext Smittoläget är fortfarande allvarligt i Italien, där Vasabördiga Petra Invesback jobbar som läkare.
Bild: Privat.

"Jag frågade om det här är tacken för 17 års arbete?"

Yrkesinstitutet Prakticum gjorde fel i att sänka lärarnas löner efter samarbetsförhandlingarna 2017. Det här slår tingsrätten fast.

Tjugo lärare drabbades, men bara två förde saken till rätten. En av dem som gjorde det är Jan-Ole Nordlin.

- Jag förstår de ekonomiska problemen, men det finns andra åtgärder än att sänka lönen, säger Nordlin.

Klicka här för att läsa hela artikeln!

Skylt där det står Prakticum och en äldre mans ansikte i närbild.
Bildtext Prakticum sänkte lärare Jan-Oles lön, men han drog arbetsgivaren inför rätta - och vann.
Bild: Prakticum och Yle

Guldfavoriten Linn Svahn om känslorna inför skid-VM: "Axeln kommer inte att spöka"

Nästa vecka kör skid-VM i gång. Linn Svahn går in i sitt första senior-VM som en av flera svenska guldfavoriter i sprint.

Det kommer att vara många om budet, säger ändå Svahn till Yle Sporten. Klicka här för att läsa intervjun!

Linn Svahn
Bildtext Linn Svahn skadade axeln i samband med en kollision under världscupdeltävlingen i Ulricehamn. Till Yle Sporten intygar hon att axeln inte oroar henne.
Bild: STELLA Pictures / All Over Press