Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Stor ladugård brann ner i Pyttis – varken djur eller människor skadades

Från 2021
Räddningsbil
Bildtext Flera enheter från Kymmenedalen släcker en byggnadsbrand i Pyttis, på plats också enheter frånm Östra Nyland.
Bild: Yle/Sune Bergström

En ladugård började brinna på fredagseftermiddagen i Pyttis. Eftersläckningen pågår hela kvällen. Jourhavande brandmästaren bekräftar att inga personskador skett.

På Stråkavägen, söder om Pyttis kyrkby, brinner en 700 kvadratmeter stor lagårdsbyggnad.

Närmare tjugo enheter från Kymmenedalens och Östra Nylands räddningsverk har varit på plats för att släcka branden.

Enligt jourhavande brandmästare Vesa Leinonen kan släckningen pågå hela fredagskvällen.

- Det är ingen fara att branden sprider sig, och ingen har heller skadats. Nu håller vi på med eftersläckningar, säger han vid 17-tiden på fredagen.

Materiella skador har skett och byggnaden går inte att rädda. Inga djur befann sig i ladugården, utan den användes som förvaringsplats för bland annat båtar och traktorer.

Brandorsaken är inte ännu klar. Polisen kommer att utreda saken.

Diskussion om artikeln