Två av bronshjältarna kör för Finland i tremilen – Linn Svahns misslyckade VM-resa fullbordad med sjukdom: "Inte haft något flyt"
Två åkare från Finlands lag i stafetten startar i den sista damdistansen i VM. Krista Pärmäkoski medger att det var skönt att inte behöva tävla i fredagens blötföre.
Två dagar efter det skrällkantade VM-bronset i stafett ska Krista Pärmäkoski och Johanna Matintalo försvara Finlands färger i damernas sista distans i Oberstdorf.
Pärmäkoski och Matintalo får sällskap av Vilma Nissinen och Laura Mononen på den klassiska tremilen.
Dagen efter stafetten konstaterar Pärmäkoski att torsdagen var väldigt händelserik, men hon känner sig redo för en sista VM-start.
Herrarnas stafett kördes i tungt blötföre, men lördagens tremil lär köras i betydligt snabbare förhållanden.
– Tur att vi inte hade tävling i dag. Många är trötta efter ett långt mästerskap, men det är lite enklare om det blir svalare. Det lär bli en annorlunda tävling än tidigare i VM, säger Pärmäkoski till Yle.
Kan någon utmana Johaug?
Pärmäkoski förväntar sig tuff körning tidigt.
– Det är en annan femma om det lönar sig att försöka gå med i Therese Johaugs tempo. Vi får se hur tävlingen utformar sig.
Johaug står på tre guld i årets VM och hon är storfavorit till en ny triumf på damernas längsta distans. Tuffast motstånd förväntas på förhand Ebba Andersson och Frida Karlsson bjuda.
Norskan och de två svenskorna har tagit medaljerna i båda distansloppen.
Kalla med – Svahn borta
– Formen försvinner inte över en natt. Jag känner mig trygg, säger Kalla enligt SVT.
Däremot kommer Linn Svahn inte till start. Hennes tunga VM-resa är fullbordad i och med att hon är förkyld.
– Hon känner sig inte helt okej och hon tycker inte att hon är i tillräckligt bra fas för att tävla då, säger tränaren Ola Ravald enligt SVT.
– Av förståeliga skäl tycker hon att det mesta har gått emot på VM. Hon har verkligen inte haft något flyt över huvud taget.
Damerna tremil startar klockan 13.30 och sänds i TV2 och på Arenan.