VR inför munskyddstvång på alla tåg
VR inför munskyddstvång på alla sina tåg, meddelar de i ett pressmeddelande. Bolaget ansvarar för alla fjärrtåg och närtågen D, G, M, R, T och Z.
Det här gör man eftersom merparten av VR:s kunder önskar munskyddstvång. Enligt en enkät som bolaget gjort vill 65,5 procent av resenärerna att det ska vara obligatoriskt med munskydd på tågen.
– Enligt undersökningar är risken att bli smittad i kollektivtrafiken väldigt liten om man använder munskydd. Det känns naturligt att införa tvånget i samband med att samhället nu stänger ner, säger Topi Simola som är direktör för passagerartrafiken.
Tågresenärer kan få gratis munskydd på järnvägsstationen i Helsingfors från och med i morgon, torsdag. Personer som av medicinska skäl inte kan använda munskydd behöver inte göra det, skriver VR.
HRT:s närtåg omfattas inte av munskyddstvånget.
– Vi önskar att alla som kan ska använda munskydd och vi rekommenderar det väldigt starkt, säger HRT i en kommentar till Svenska Yle.
VR har rekommenderat användning av munskydd sedan hösten 2020. Användning av munskydd varierar mellan områden. Enligt bolaget använder upp till 90 procent av resenärerna i bästa fall munskydd.