Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Morgonkollen: Coronapatienter på sjukhus får antikroppar från tillfrisknade personer – och fyra andra nyheter att ha koll på

Från 2021
En person donerar blod i Helsingfors i maj 2020.
Bildtext Här donerar en person blod i Helsingfors (arkivbild från maj 2020).
Bild: Silja Viitala / Yle

God morgon! Här listar vi några nyheter som är bra att känna till i dag.

Coronapatienter på sjukhus får antikroppar från tillfrisknade personer – kan kanske ge lindrigare covid-19

Finländska forskare har kommit igång med att ge antikroppar från tillfrisknade coronapatienter till insjuknade. Förhoppningen är att det här ska visa sig vara en effektiv behandling som ska skydda mot allvarlig covid-19.

Det är hittills 20 coronapatienter som är med i forskningen och kan få antikroppar via blodtransfusion. Antalet deltagare kommer sannolikt att fortsätta växa nu när det är betydligt fler som har covid-19 i vårt land. Det är frivilligt att delta.

Utländska studier har hittills gett blandade resultat. En stor brittisk studie med drygt 10 000 patienter, som inte ännu är publicerad, kom nyligen fram till att antikroppar från tillfrisknade inte minskade på allvarliga coronafall, eller dödsfall.

Experter: Pausen i vaccineringarna med Astra Zenecas vaccin torde inte påverka tidtabellen särskilt mycket

Tidtabellen för vaccineringarna mot covid-19 i Finland förskjuts inte särskilt mycket till följd av avbrottet i vaccineringarnas med Astra Zenecas vaccin.

Yle Uutiset har ringt runt till olika sjukvårdsdistrikt och har också konsulterat specialister vid Institutet för hälsa och välfärd (THL).

Mia Kontio vid institutet säger att de mängder av Astra Zenecas vaccin som är på väg till Finland annars också är små. I fredags anlände bara 12 000 doser och nästa fredag levereras 13 000 doser.

– Biontech-Pfizers vaccin kommer i mycket större mängder – ungefär 112 000 doser den här veckan och nästa vecka.

Vaccineringskö för Astra Zenecas covid-19-vaccin. Vanda 11.3.2021
Bildtext Vaccineringskö för Astra Zenecas covid-19-vaccin. Vanda 11.3.2021.
Bild: Lehtikuva

Drömyrket är på paus för en del yrkesskolestuderande

Coronaårets distansundervisning och restriktioner påverkar studietakten i yrkesskolorna.

Svenska Yle kontaktade Prakticum i Nyland, Axxell i Åboland samt Optima och Yrkesakademin i Österbotten.

Ingen av skolorna uppger att antalet avbrutna studier kommer att öka under coronatiden jämfört med normala studieår. Däremot är det troligt att en del får examensbetyget senare än vad de räknat med.

Regeringen har godkänt en tilläggsbudget på drygt 17 miljoner euro som ska användas inom yrkesutbildningen för studerande som behöver ta igen sådant de missat under distansperioden.

Jessica Jusslin står hemma i köket i förd sin servitörklädsel och uppsatt hår när hon vispar grädde i en bunke.
Bildtext På Jessica Jusslins examensbetyg hade det kunnat stå 2020 men på grund av coronaåret står det nu 2021.
Bild: Jessica Jusslin

Det extrema regnet och översvämningarna fortsätter i Australien

Flera dagars kraftigt regn och flera översvämningar på Australiens östkust har lett till att tusentals människor varit tvungna att evakuera sina hem i de nordvästra förorterna i Sydney.

I Sydney blev söndagen, med cirka 110 milliliter regn, den regnigaste dagen hittills i år.

Enligt det australiensiska rundradiobolaget ABC har många platser, särskilt i norra delen av delstaten New South Wales, klassats som katastrofområden.

Enligt myndigheterna har runt 18 000 människor redan evakuerats från översvämningarna, uppger ABC.

Invånare traskar genom en översvämmad väg under kraftigt regn i västra Sydney den 20 mars 2021.
Bildtext Invånare traskar genom en översvämmad väg under kraftigt regn i västra Sydney på lördag.
Bild: AFP / Lehtikuva

Slovakiens premiärminister Igor Matovič redo att avgå efter coronakritik – kräver att andra partiledare gör det samma

Slovakiens premiärminister Igor Matovič säger sig vara redo att avgå efter att tre andra partier i hans center-höger regering krävde att han lämnar sin post. Matovič kräver i gengäld att även de andra partiledarna lämnar regeringen om han gör det.

Premiärminister Igor Matovič och hans koalitionsregering har fått hård kritik för sitt sätt att sköta coronapandemin. Tre andra borgerliga partier hotar att lämna regeringen om han inte lämnar sin post, men frågan är om det är tomma hot.

Coronaläget i Slovakien, som har omkring 5,4 miljoner invånare, har under den senaste tiden hört till de värsta i världen. Totalt har man bekräftat nästan 350 000 coronafall och drygt 9 000 insjuknade har avlidit.

Slovakiens hårt kritiserade premiärminister  Igor Matovič vägrar att avgå om inte andra partiledare i regeringen gör det samma.
Bildtext Slovakiens hårt kritiserade premiärminister Igor Matovič vägrar att avgå om inte andra partiledare i regeringen gör det samma.

Vädret

I landets västra del är det i dag klart till halvklart och uppehåll. På många områden kan även solen titta fram.

Till natten blir det molnigare och lokalt lätt snö eller underkylt duggregn.

Dagens högsta temperatur är mellan -1 och +5.

De goda nyheterna är att våren närmar sig och redan på tisdag kan det bli omkring tio grader varmt i de västliga områdena.

Diskussion om artikeln