Nya samarbetsförhandlingar på Danfoss i Vasa
Danska Danfoss inleder nya samarbetsförhandlingar. Förhandlingarna gäller permittering och berör personalen på fabriken i Vasa samt högre tjänstemän.
På måndagen meddelade Danfoss att man inleder nya samarbetsförhandlingar. Förhandlingarna berör personalen som arbetar på företagets fabrik i Vasa, samt en del högre tjänstemän.
Orsakerna till samarbetsförhandlingarna är den instabila marknaden, svårigheter att få tag på komponenter och effekter av coronapandemin.
Sammanlagt berörs 363 personer av samarbetsförhandlingarna. I det här skedet gäller förhandlingarna endast permitteringar.
– Vi hoppas att de här åtgärderna ska räcka till, men det är svårt att förutspå hur marknadsläget utvecklas, säger Antti Kumara, ansvarig för fabriken i Vasa.
Man uppskattar permitteringsbehovet till högst 90 dagar per anställd. Förhandlingarna pågår i minst två veckor.
Danfoss samarbetsförhandlade senast i augusti 2020. Då berördes 165 högre tjänstemän och anställda inom stödfunktioner.
Artikeln är uppdaterad 29.3.2021 klockan 15.50. Danfoss uppgav tidigare felaktigt att samarbetsförhandlingarna berör 373 personer. Antalet är nu korrigerat.