Morgonkollen: Smuggelbåt slogs sönder vid Kaliforniens kust – och fyra andra nyheter att ha koll på den här morgonen
God morgon! Här listar vi fem nyheter som är bra att känna till den här måndagsmorgonen.
Smugglingsbåt med migranter förliste utanför San Diego
Den tolv meter långa båten var överfull med migranter då den slogs sönder mot klipporna på halvön Point Loma.
Enligt myndigheterna har smugglingen av migranter ökat i USA under den senaste tiden. Det anses delvis bero på den allt djupare fattigdomen och det ökande gängvåldet i Centralamerika, men också på president Joe Bidens löften om en humanare amerikansk invandringspolitik.
Laura Arikka får pris för press- och yttrandefrihet
I dag firas den internationella dagen för pressfrihet. I år delar Finlands IPI-kommitté för första gången ut ett pris för press- och yttrandefrihet – och priset går till Laura Arikka, vd för stiftelsen Dialogpaus.
Enligt kommittén, som tillhör det internationella fredsinstitutet, har Arikka gjort ett banbrytande arbete för att gynna en konstruktiv diskussionskultur som baserar sig på dialog.
Stiftelsen vill göra diskussionsklimatet i Finland mer konstruktivt och samtidigt minska polariseringen i samhället.
Skolhemmet skulle vara Stefanos räddning – där kom våld och rymningar med i bilden
Stefano var 13 år då blev han omhändertagen.Han var aggressiv och skolkade från skolan. Steget från en liten ort i Åboland till det statliga skolhemmet Lagmansgården i Pedersöre var stort och skrämmande.
– De andra eleverna planerade att ge mig stryk för att sätta mig på plats. Endast en kille var där när jag kom och han tyckte jag var okej. Så han sa till de andra att låta mig vara i fred.
Stefano har både en neuropsykiatrisk och psykiatrisk diagnos. Barn med neuropsykiatriska beteendesvårigheter beskrivs som förlorare i den finländska social- och hälsovården.
Om familjen dessutom behöver stöd på svenska kan situationen bli ännu svårare.
Lärarbristen i huvudstadsregionen lättar
Nyland och huvudstadsregionen har länge släpat efter andra regioner i Svenskfinland när det gäller behöriga klasslärare. Men nu ser situationen ut att ljusna.
Av fjorton klasslärartjänster som ledigförklarades i år i Helsingfors har alla fyllts med behöriga klasslärare.
En orsak till den positiva utvecklingen är att man nu börjar se effekterna av den klasslärarutbildning som startade år 2016 vid Helsingfors universitet.
Bedragare ringer upp trygghetstelefoner
En 80-årig finlandssvensk, som vill vara anonym, har sedan en tid tillbaka haft tillgång till en trygghetstelefon i sitt hem – en enkel apparat med tre stora knappar. Hon använder den bara för att kunna prata med en larmcentral, om hon behöver hjälp.
Men nyligen så ringde det upp någon via apparaten och talade engelska med henne. Samtalet verkade suspekt och hon blev orolig.
Efter det kontaktade hon larmcentralen och de sa sig genast veta vad det handlade om: att bedragare ringer upp deras kunder.
Väder
Det kyliga vädret fortsätter. I södra och mellersta Finland är det molnigt uppehållsväder. Dagens högsta temperatur är 7 till 11 grader.
I landets norra del är det lite kyligare och där kan regn- eller snöbyar förekomma.
Diskussion om artikeln