Åtminstone 50 döda i explosion nära skola i Kabul – största delen av offren är flickor i tonåren
Åtminstone 50 människor har dött och över 100 skadats i samband med en explosion nära en skola i Kabul, Afghanistans huvudstad på lördagen. Många av offren är studenter vid skolan.
Rapporter om dödssiffror och skadade har varierat. På söndagsmorgonen rapporterade AFP om över 100 dödsoffer.
Av de skadade uppges en stor del vårdas på sjukhus. Skolan Syed Al-Shahda är en samskola, men vid tiden för explosionen befann sig mest kvinnliga elever i byggnaden.
Ett ögonvittne berättar för nyhetsbyrån AFP att de flesta blodiga kroppar hen såg var flickor i tonåren.
– Jag såg en kvinna som letade efter sin dotter bland kropparna. Hon hittade hennes blodiga väska och svimmade, säger ögonvittnet.
Enligt landets myndigheter är det en sprängladdning som har detonerat. Enligt anonyma säkerhetskällor som Reuters talat med, ska det vara frågan om en bilbomb.
Inrikesministeriets talesperson Tareq Arian kallar händelsen för en terrorattack. Ingen har ännu tagit på sig dådet.
Talibanrörelsen har ökat sina attacker i Afghanistan sedan USA för någon månad sen meddelade att de drar tillbaka sina trupper i september. Enligt Reuters nekar talibanernas talesperson deras inblandning i explosionen och fördömer händelsen.
Text och rubrik är uppdaterade 9.5.2021 kl 8.20 med nya uppgifter om antalet döda och skadade.
Källor: Reuters, APTN, AFP