Åsbacka får Svenska Yles litteraturpris
Robert Åsbacka får Svenska Yles litteraturpris år 2008. Det är nionde gången priset delas ut, och Åsbacka har fått det också en gång tidigare, år 2004. Prissumman är 2 000 euro. Priset delades ut på Bokmässan i Helsingfors på fredagen.
Åsbacka får priset för romanen Orgelbyggaren.
I motiveringarna sägs att "Robert Åsbacka i sin roman har byggt en barockorgel i vardagsrummet på vilken han framför en fuga, lika tät som luftig, lika barock som vardaglig, ett stycke som tangerar förlust, fragilitet, förfall och förgänglighet, men också styrka, seghet, sinnlighet och själfullhet. Motivkretsen är rik: Estoniakatastrofen varvas med österbottnisk lokalhistoria, småstadsliv, politik, åldrande, orgelmusik, konst och den lilla människans konstvilja. Ändå har skeppet en ledande lätt vind i seglen och glider säkert fram i eget tampo på det gränslösa mörkt hotande vattnet."
Enväldig domare var litteraturkritiker Fredrik Hertzberg.
Robert Åsbacka är född i Terjärv men är numera bosatt i Sverige. Han är fil.mag och verksam som litteraturforskare och författare. År 2004 fick han Svenska Yles litteraturpris för romanen Fallstudie.
Tidigare Svenska Yle litteraturpristagare
2000 Carina Nynäs - Flickan och helikoptern
2001 Kristina Björklund - Älskade blåa öga
2002 Tom Sandqvist - Det turkiska huset
2003 Johanna Enckell - Skärvor av Artaud
2004 Robert Åsbacka - Fallstudie
2005 Yrsa Stenius - Lögnens olidliga lätthet
2006 Eva-Stina Byggmästar - Älvdrottningen
2007 Emma Juslin - Frida och Frida
(Av Stefan Nordgren)