Pippi blir pensionär
Världens starkaste flicka fyller 65 år i dag. Pippi Långstrump är nu Sveriges piggaste pensionär, sägs det på Astrid Lindgrens officiella webbplats.
Det var 26 november 1945 som Astrid Lindgren kom hem med sitt första exemplar av den tryckta boken Pippi Långstrump. Efter det räknas datumet som Pippis födelsedag.
Det första exemplaret gav Astrid i gåva åt sin dotter Karin, som hade hittat på namnet till boken.
Sedan dess har boken sålts i miljontals exemplar över hela världen och översatts till över 60 språk. I Tyskland står Pippi till exempel för en fjärdedel av Astrid Lindgren-försäljningen. Boken har också blivit till flera filmer.
Pippis födelsedag firas i dag i Astrids hemstad Vimmerby, genom att familjebolaget Saltkråkan bjuder de som också är pensionärer på gratis kaffe och tårta.
Här i Finland är Svenska Teaterns föreställningar inne på slutrakan med sin version av Pippi Långstrump i Helsingfors. Den sista föreställningen är om en månad, den 26 december.
(Av Eva Blässar)