Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Vulkan spyr aska i Mexiko

Från 2012
Uppdaterad 22.03.2016 15:11.
Bildtext Popocatépetl är Mexikos nästhögsta topp.
Bild: Francisco Guasco / EPA

Vulkanen Popocatépetl i centrala Mexiko har mullrat och sprutat ut gaser och glödande stenar under flera dagars tid, uppger mexikanska myndigheter.

Vulkanen har under de senaste dagarna varit mera aktiv och sedan torsdag natt lokal tid har 62 medelkraftiga utbrott registrerats. Utbrotten har frigjort vattenånga, andra gaser, aska och glödande stenar.

Myndigheterna har höjt alarmtillståndet till fem på en sjugradig skala och utvidgat säkerhetszonen kring vulkanen. Närliggande områden har däremot inte evakuerats.

De lokala invånarna har tagit i bruk ansiktsmasker för att skydda sina lungor mot askan. Invånarna är rädda och berättar att vulkanen nu mullrar regelbundet.

Popocatépetl ligger ungefär 80 kilometer utanför huvudstaden Mexico city och är med sina 5 450 meter landets nästhögsta topp.