Nieminen förlorade kvartsfinalen
Bild: Stephane Reix / EPA / All Over Press
Jarkko Nieminen förlorade kvartsfinalen i ATP-turneringen i Belgrad. Fransmannen Benoit Paire vann den svängiga matchen med setsiffrorna 0-6, 6-2, 7-5.
Nieminen inledde matchen urstarkt och vann första set med klara 6-0. Paire, rankad 96:a i världen var däremot klart bättre i det andra setet som han vann med 6-2.
I det tredje setet såg fransmannen redan ut att rymma sin väg men Nieminen kämpade sig upp till 5-5. I det avgörande skedet var Paire dock skarpare och vann tredje set med 7-5.
En orsak till Nieminens förlust kan vara åttondelsfinalmatchen mot kroaten Antonio Veici som slutfördes i dag, några timmar före matchen mot Paire.
Fransmannen möter i semifinalen turneringens första seedade spelare, spanjoren Pablo Andujarin (ATP-38).