Justin Bieber skapade kaos i Oslo

Flickornas favoritidol Justin Bieber skapade kaos i Norge i går kväll, rapporterar norska medier. Runt 30 000 Bieber-fans hade samlats runt operan i Oslo och uppe på byggnadens tak för att se sin idol hålla en gratiskonsert på en flytande scen strax invid Operan.
Det blev mycket trångt och polisen måste evakuera fans från farliga ställen flera gånger.
Runt 50 tonåringar skadades i trängseln, skriver tidningen Verdens gang. Ingen uppges ändå vara allvarligt skadad.
När polisen märkte att situationen höll på att bli värre kallades många extra poliser in för att försöka hålla koll på flickmassorna. Situationen var så kaotisk att polisen bestämde att Bieber måste börja sin konsert tidigare än planerat.
Många fans hade kommit till Operan redan i förrgår och gatan som går längs Oslos opera har fått hållas stängd för att undvika olyckor.
Se också: Och så kom han äntligen! Ljudet från intervjuerna saknas tyvärr i detta klipp.
(Verdens gang, NRK)