Pekka Strang avslöjar allt!
En mustasch, gula solglasögon och en titt i spegeln. Där fanns Pekka Strangs nya rollfigur - den finlandssvenska industriväktaren Anders - i filmen 3Simoa.
Teaterchefen Strang tillbakavisar också uppfattningen om att Lilla Teatern i dag är en tillbakablickande teater, som sätter upp pjäser för hans föräldrageneration.
- Det är snarare mor- och farföräldrarnas generation. Allt det nya är gammalt, som vi glömt. Jag har en konservativ teatersyn, ler Strang.
Jef Rademakers är holländaren som hoppade av en lukrativ karriär som tv-mogul mitt i en livskris. Nu samlar han på skönmålande konst från romantikens 1800-tal. Rädslan och dödens ensamma svarta hål måste bekämpas med skönhet, menar han. - Det är den lögn vi behöver för att överleva.
Vi får även se Harri Koskinens nya glaskonst, tyska expressionister i Tammerfors och ett destillat av årets nutidskonstshappening i tyska Kassel.