Hoppa till huvudinnehåll

Hobby och hantverk

Asiatiska dockor

Från 2012
Uppdaterad 22.09.2014 13:16.
Asiatiska dockor
Bild: Svenska Yle/Strömsö

I Japan finns en lång tradition av att göra Kokeshi trädockor. Inspirerad av de vackra avskalade dockorna gör jag en egen variant med färg och attityd!

Du behöver:

- träfigurer (kan köpas i hobbyaffärer) alternativt ihopsatta av enskilda kulor
- akrylfärg
- blyertspenna
- decoupage limlack
- mönstrat silkespapper eller tunna servetter med mönster
- penslar i olika tjocklek
- små träkulor/pärlor i olika storlekar

Så här gör du:

1. Jag använde mig av träfigurer med armar, går lika bra att använda andra modeller.
2. Börja med att måla kroppen + armarna. Lämna händerna och huvudet omålat.


3.Riv silkespapper i lämpliga bitar och pensla kroppen med decoupage och tryck dit silkespappret, pensla ett varv ovanpå.


4. Markera med blyertspenna var hårlinjen ska gå och måla med liten pensel den svarta hårbotten.


5. Sätt en träkula på en blompinne och måla den svart, upprepa tills du har så många ”hårknutar” du behöver. Låt torka.
6. Pensla lite lim på den målade träkulan och limma fast på huvudet. Ifall du har flera dockor, variera frisyren genom att ha olika antal kulor i håruppsättningen.


7. Ta några av de minsta färgade kulorna (eller målade) och limma fast som dekoration på hårknutarna.
8. Måla med smal pensel ögon. Eventuellt kanske lite rosa på kinderna!
9. Klart!

I påsktider funkar dessa damer perfekt som alternativa påskgummor! Men de får förstås gärna stå framme året runt! Eftersom formen och färgen tilltalar även barn så var aktsam med de limmade kulorna, de lossnar lätt om de deltar i aktiv kurragömmalek!

Mer om ämnet på Yle Arenan