Hoppa till huvudinnehåll

Kultur och nöje

Stylist berömmer Haukio

Från 2013
Uppdaterad 19.01.2015 10:58.
Bild: Yle

Tantig, trist och oklädsam. Bland annat de orden har använts för att beskriva presidentfrun Jenni Haukios stil. Men den stylist som Radiohuset träffar med anledning av statsbesöket i Danmark, tycker att Haukio klär sig helt okej.

Under tvådagarsbesöket i Danmark träffar Jenni Haukio bland annat den danska prinsessan Mary - en känd stilikon. Stylisten Sofia Oksanen tror inte att mötet blir pinsamt för Haukio.

- Utgående från vad hon hade på sig när hon steg av planet i Köpenhamn, tror jag inte att hon behöver skämmas.

Vid ankomsten till Köpenhamn bar presidentfrun en blekrosa sextiotalsinspirerad fodraldräkt med kjol och snäv jacka med stora knappar. Se Iltasanomats bilder i den här artikeln.

Enligt stylisten Oksanen har kritiken mot Haukio varit orättvis.

- Hennes position är förstås besvärlig eftersom hon är så mycket yngre än presidenten.

Oksanen skulle inte vilja ge direkta tips till en person i Jenni Haukios ställning. Ifall Oksanen jobbade med Haukio, skulle hon först vilja lära känna henne ordentligt.

- Sedan skulle jag introducera henne till olika finländska designers, jag är säker på att många gärna skulle samarbeta med henne.

Mer om ämnet på Yle Arenan