Provrörsbefruktning
Vad gör man om man har svårt att skaffa barn? Hur går en provrörsbefruktning egentligen till? Min Morgon visar ett inslag från ett IVF-laboratorium och docent Viveca Söderström-Anttila besöker studion för att berätta mer om provrörsbefruktning.
Biolog Sirpa Mäkinen berättar i videoklippet överst hur hon arbetar i Befolkningsförbundets IVF-laboratorium. På laboratoriet behandlar de äggceller och embryon. De befruktade äggcellerna, embryona, granskas noga och utvärderas innan det utvalda embryot transplanteras in i kvinnans kropp.

Docent Viveca Söderström-Anttila besökte också Min Morgons studio och i det undre videoklippet berättar hon mera om hur processen går till och om hur man kan göra provrörsbefruktningar säkrare.
- Man göra processen tryggare bland annat genom att minska på den medicinering som kvinnorna får. Man kan göra hormonstimuleringen av äggstockarna mildare, säger Söderström-Anttila.
Ur Min Morgon 21.10.2010
Programvärdar: Henrik von Pfaler och Sonja Kailassaari
Redaktör för inslaget: Anna-Karin Grönroos
Produktion: Cityportal Ab 2010
De medicinska råden på denna webbplats är riktgivande. Kontakta alltid hälsovården ifall du oroar dig för din hälsa.