Teknos släppte lösningsmedel i Rutiån
Helsingforspolisen utreder giftläckaget i Rutiån i västra Helsingfors. Brottsrubriceringen är tillsvidare öppen, men polisen beskriver läckaget som det allvarligaste i sitt slag i Helsingfors på flera år.
I går påträffade man döda fiskar i Rutiån nära koloniträdgården i Tali och en stark lukt av terpentin spred sig i området.
Utsläppet kommer från målfärgsföretaget Teknos, som på grund av ett mänskligt misstag släppte ut 500-1 000 liter lösningsmedel i ån. Lösningsmedlet hann läcka i två timmar, säger koncernchefen Pekka Rantamäki.
Normalt hade en stoppventil hindrat läckan men ventilen fungerade inte av någon orsak. Ventilen inspekteras årligen i enlighet med myndigheternas krav, nästa granskning hade varit i slutet av maj.
Teknos lovar delta i kostnaderna för att reparera skadorna som utsläppet förorsakar.