Hoppa till huvudinnehåll

Sluta panta

Blödningar och p-piller

Från 2007
Uppdaterad 10.06.2013 14:45.

Jag har börjat äta p-piller för snart en månad sedan för att inte bli gravid. Har börjat äta dem som man ska från mensens första dag. Det är bara det att jag fortfarande har mens då jag snart har ätit hela kartan. Inte rikliga blödningar dock utan mera bruna och inte så ofta. Oftast blöder det efter sex eller då jag blir upphetsad. Är det normalt och hur kan man sätta stopp för det?

Lotta Sjöblom, sexualrådgivare och barnmorska, svarar:

När man börjar äta p-piller brukar man säga att man ska ge kroppen tre månader tid att vänja sig. Efter tre månader borde kroppen vara van vid hormonerna i pillren, och då borde man inte längre ha mellanblödningar eller huvudvärk och man borde inte känna sig svullen. Om man ännu efter dessa tre månader har sådana här symptom lönar det sig att ta kontakt med gynekologen för att ta reda på vad som är på gång och om det kanske skulle vara en bra idé att byta märke.