Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Det var en gång - Nars skola i Purmo

Från 2013
Uppdaterad 27.06.2013 16:02.
Programmet är inte längre tillgängligt

Nars skola i Purmo som byggdes på 1920-talet har stått tom sedan 1970 talet. I vår sommarserie "Det var en gång" där vi bekantar oss med platser där tiden stannat upp besökte vi Nars skola.

Det var en gång - Nars skola del 1

Spela upp

Det var en gång - Nars skola del 2

Spela upp

Det var en gång - Nars skola del 3

Spela upp

Ännu på 1920 talet fanns det nio skolor i gamla Purmo kommun. På 1970-talet lades Nars skola ner och då köptes huset av Levi Ström.
Nu har skolan stått öde en längre tid och omges av lummig växtlighet.

- Det är ledsamt man ser inte ens ut härifrån mera, säger Stig Westerberg som själv varit elev i skolan.

I samband med skolan fanns också en lärarbostad och i tiderna gick det till och med sex klasser samtidigt i skolan.

I dag är skolans inredning, pulpeter och skåp borttagna sedan länge tillbaka men i taket hänger fortfarande gamla skomakarlampor.

Också griffeltavlan finns kvar och den är fullklottad med hälsningar från barn som deltagit i läger som ordnats i huset under tidigare år.

Två gamla plåtkamminer finns också kvar.

- Det var vanligt att pojkar från de högsta klasserna kom tidigare till skolan och bar in ved och satte eld i kaminerna, säger Stig Westerberg.

På kallvinden finns fortfarande en hel del bråte kvar. Gamla tidningar och flaskor och en hel låda med gamla aluminium skedar.

- Jag har nog ätit med de här, säger Westerberg. Det var rena lyxen att få korngrynsgröt konstaterar han.