Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Sannfinländarna vill bli statsministerparti

Från 2013
Uppdaterad 26.06.2013 08:30.
Bild: Lehtikuva

Nu måste Sannfinländarna ta skeden i vacker hand och inte måla in sig i ett hörn. Det betyder en EU-politik som möjliggör regeringsmedverkan i framtiden.

Det direktivet kommer Sannfinländarnas partiarbetare Matti Putkonen med inför partikongressen i Joensuu på veckoslutet.

- Om vi till exempel går in för att lämna euron och arrangera en folkomröstning om EU så kan vi glömma en regeringsmedverkan.

Sannfinländarna kommer på mötet i Joensuu att diskutera valprogrammet inför Europaparlamentsvalet nästa år, men nästa riksdagsvalprogram är också viktigt.

Enligt Putkonen ska Sannfinländarna säga nej till de nuvarande trenderna med inkomstöverföringar och bankunioner, men exakt hur detta ska bakas ihop med formuleringar som möjliggör en regeringsmedverkan vill han att mötet kommer överens om.

- Visst kommer det här att väcka mycket diskussion, säger Putkonen.

Diskussion om artikeln