Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Stränder delar åsikter i Hangö

Från 2013
Uppdaterad 09.07.2013 11:01.
Bildtext Hangös turistchef Marika Pulliainen blickar ut över Plagens badstrand
Bild: Yle/ Bubi Asplund

Radio Vega Västnyland

Programmet är inte längre tillgängligt

I Hangö är åsikerna delade om varför en del stränder växer igen. Politikern säger att parkförmannens sjukledighet är orsaken till vanskötta stränder. Parkförmannen förnekar detta och ifrågasätter om kritiken alls är befogad.

Merja Rönkkö, parkförman i Hangö, säger att de minskade anslagen är den största orsaken till att simstränderna kanske inte putsas upp lika effektivt som tidigare. Socialdemokraten Seppo Immonen, ordförande för tekniska nämnden som slår fast anslagen, säger att pengarna inte har minskat.

- Orsaken till att stränderna sköts sämre är parkförmannens (Merja Rönkkö) långa sjukledighet, säger Seppo Immonen.
Samtidigt säger han att han inte har hört att simstränderna skulle vara i speciellt dåligt skick i Hangö.

Radio Vega Västnyland

Programmet är inte längre tillgängligt

Sommarjobbarnas antal mindre

Rönkkö säger att hennes ersättare i juni då hon var borta från jobbet, har gett en fullständig rapport om strändernas skick och enligt den har allting skötts till punkt och pricka.

- Vad Bellevuestranden beträffar så kan det hända att de som klagat inte vet att en del av stranden är fridlyst för att där finns växter som är ganska ovanliga. Det är bara en del av den stranden som är simstrand, säger Rönkkö.

Hon hävdar att anslagen har minskat.
- Tidigare har vi haft upp till sjuttio sommarjobbare, den här sommaren har vi endast 14. Detta beror på att det finns mindre pengar, säger hon.

Bra skick, anser turistchefen

Turistchefen Marika Pulliainen anser att stränderna nu är i hyfsat skick.

- För tillfället är stränderna i Hangö väldigt fina. Men förra veckan var det fortfararande ganska mycket tång på Bellevuestranden.

Pulliainen säger att turistbyrån nu och då får respons om i vilket skick stränderna är.

- Det är väldigt viktigt för Hangö att ha stränderna i bra skick. De är ju vårt ansikte utåt. Här rör sig väldigt mycket människor.

Pulliainen hoppas att parkavdelningen kunde få tillräckligt med personal för att stränderna ska kunna hållas städade.

Diskussion om artikeln