Hoppa till huvudinnehåll

Strömsö

Förvandlingen är fullständig i den urbana odlingen

Från 2013
Bildtext Peter Lüttge sitter i sin urbana trädgård.
Bild: Yle/Jukka Isojoki

Sommaren må närma sig sitt slut men i Peter Lüttges urbana trädgård prunkar växterna. Det har varit en gynnsam sommar för stadsodlingar och ännu finns det mycket att skörda.

- Jag kom hem från en tre veckors semester för några dagar sedan och blev mycket överraskad av hur snabbt allt har växt i odlingen. Det har helt klart varit väldigt gynnsamma förhållanden i sommar, säger eldsjälen bakom den lilla urbana odlingen, Peter Luttge.

Bild: Yle/Jukka Isojoki

Det har varit lagom varmt och det har inte funnits behov att vattna. Framförallt kryddorna är väldigt fina i år. Det finns så mycket av allt.

Älska sommar: Peter Lüttge visar oss sin urbana odling

Programmet är inte längre tillgängligt

- Ruccola, dill och koriander finns i mängder och massor och kommer att räcka till hela husbolaget.

Bild: Yle/Jukka Isojoki

Luttge är märkbart nöjd och menar att det löns att så i omgångar. Till exempel spenat kan man så flera gånger.

- En del av av odlingen kan ännu inte skördas. Bland annat bladkålen och kålrabbin blir färdig först senare i höst.

Bild: Yle/Jukka Isojoki

Den urbana odlingen på den lilla bakgården i Vasa har verkligen lyckats denna sommar.

Ormbett