Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

Växtvärk i Mattliden leder till paviljongbygge

Från 2013
Uppdaterad 30.09.2013 13:35.
Mattlidens skola
Bildtext Elevantalet i årskurs 1-6 i Mattliden har vuxit över breddarna
Bild: YLE/Rose-Marie Sundström

-Vi har gått från två parallellklasser till tre, och i en årskurs har vi till och med fyra parallellklasser.

Det ökade antalet elever kan spåras till den rikliga inflyttningen i skolans upptagningsområde.

Morgonöppet: Rektor Laila Andersson om utrymmesbrist i Mattlidens skola

Programmet är inte längre tillgängligt

-Man ser ju hur det byggs ända från Mattby till Olars, och nog tror jag att metron gör det ännu mer attraktivt att bo nära vår skola.

Exakt var paviljongen skall byggas bestäms på torsdag kväll, men enligt rektorn torde de tillfälliga klassrummen dyka upp vid skolans sportplan. Skolans utegymnastik kommer inte att påverkas, då planen är tillräckligt stor för både boboll och paviljong.

De äldre eleverna flyttas närmare högstadiet

Vilka klasser som flyttar till paviljongen och vilka som stannar kvar i den gamla skolbyggnaden är ännu i planeringsskedet. För tillfället finns redan förskolan och årskurs ett i en paviljong bredvid skolbygganden.

-Det är jätteviktigt att de jobbar tillsammans, det blir en låg tröskel att börja skolan när man går in genom samma dörr som när man gick i förskolan.

Samma logik kommer troligtvis att tillämpas för klasserna som ska flytta till paviljongen.

-I och med att den planeras ganska nära årskurs 7-9 så blir det säkert årskurs 5-6 som är aktuella för paviljongen. Då är det ett steg närmare att gå i årskurs 7-9.

Läs också: Staden ska nu råda bot på den akuta situationen

Mer om ämnet på Yle Arenan