Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Tusen demonstrerade för fängslade aktivister

Från 2013
Uppdaterad 05.10.2013 21:02.
Programmet är inte längre tillgängligt
Yle Nyheter TV-nytt: Människor visar sitt stöd för Greenpeace - Spela upp på Arenan (Programmet är inte längre tillgängligt)

Cirka tusen personer deltog i miljöorganisationen Greenpeaces demonstration i Helsingfors i dag. Demonstranterna uttryckte sitt stöd för de aktivister som sitter i rannsakningshäkte i Ryssland.

Demonstrationståget avgick kvart över ett på från konstmuseet Kiasma. Demonstrationstågets mål var ryska ambassaden på Fabriksgatan. Greenpeace bedömde att 1 300 personer deltog i manifestationen. Fabriksgatan stängdes av för ungefär en timme på grund av den stora människomassan.

Manifestationen förlöpte mycket lugnt, säger kommissarie Heikki Kallio vid Helsingforspolisen.

Greenpeace ordnar manifestationer i totalt 47 länder i dag till stöd för de 30 gripna aktivisterna. De greps för två veckor sedan vid en rysk oljeplattform i Barents hav där de protesterade mot oljeutvinningen i Arktis.

Också i Moskva samlades människor för att visa sitt stöd för Greenpeace och de häktade aktivisterna.

Programmet är inte längre tillgängligt
Yle Nyheter TV-nytt: Demonstration för Greenpeace i Moskva - Spela upp på Arenan (Programmet är inte längre tillgängligt)

Diskussion om artikeln