Hoppa till huvudinnehåll

Titta och lyssna

På språng i Amundsens fotspår

Från 2013
Uppdaterad 12.12.2013 12:29.
Mårten Hellman
Bild: Mårten Hellman

Det finns många sätt att testa sina gränser på.
Ett sätt är till exempel att löpa icemarathon på kontinenten Antarktis.

Det ämnar sibbobon Mårten Hellman göra onsdagen den 20 november om vädret tillåter. I annat fall blir loppet framskjutet till någon dag då det inte stormar.
Mårten har byggt upp konditionen i sibboskogarna, och räknar med att avverka de 42 km 195 m inom 5 timmar om allt går enligt planerna.

Han är den enda nordbon bland de 54 deltagarna, och det är inget billigt äventyr precis, 15.000 euro har Mårten lagt ut på sin resa.
Mårten Hellman har haft som mål att löpa maraton på alla kontinenter, och det har han gjort i och med loppet på Sydpolen.

Nyländsk förmiddag

Programmet är inte längre tillgängligt

Lyssna också

Amundsen Hansen sydpolen 1911
Bildtext Roald Amundsen and Helmer Hanssen make observations at the South Pole, 1911. Courtesy of the National Library of Norway.

Helmer Hansen, den gamle polarfararen berättar hur det var då han kom till Sydpolen med Roald Amundsen.
Den hän biten här är ett utdrag ur Enzio Sevons samtal med gamla polarfarare med rubriken - Till Sydpolen med Roald Amundsen.

Mer om ämnet på Yle Arenan