Latvala upp i ledning
Jari-Matti Latvala tog över tätpositionen på den sjunde specialsträckan och leder VM-rallyt i Spanien. Världsmästaren Sebastien Ogier åkte på en punktering på den sjätte specialsträckan.
Jari-Matti Latvala imponerar i Spaniens VM-rally. Med starka insatser både på den sjunde och åttonde specialsträckan tar han över ledningen i tävlingen då drygt hälften av specialsträckorna återstår.
På den sjunde specialsträckan var Latvala nästsnabbast då Sebastien Ogier noterades för topptiden. Också på den åttonde specialsträckan var Latvala snabbare än Sordo, som ligger och lurpassar drygt en sekund bakom Latvala.
Ogiers främre vänsterdäck punkterades och fransmannen förlorade med 53,8 sekunder mot Latvala som var snabbast på den sjätte specialsträckan.
- Jag träffade en sten i en kurva, sade Ogier till WRC:s rallyradio.
Också Mikko Hirvonen hade problem på den sjätte specialsträckan man han klarade sig undan med blotta förskräckelsen.
- Jag genade i en kurva och träffade något. Däcken fick en smäll men lyckligtvis klarade vi oss utan en punktering, berättade Hirvonen.
Hirvonen ligger på sjätte plats i tävlingen.
VM-rallyt i Spanien, ställningen efter 8/15 specialsträckor:
1. Jari-Matti Latvala VW 2:03:32.6
2. Daniel Sordo Citroen +1.2
3. Thierry Neuville Ford +29.2
4. Sebastien Ogier VW +45.8
5. Jevgeni Novikov Ford +55.5
6. Mikko Hirvonen Citroen +56.8
7. Mads Östberg Ford +2:27.5
8. Hayden Paddon Ford +2:58.2
9. Martin Prokop Ford +3:05.9
10. Robert Kubica Citroen +3:56.8