Havet färgas rött av deras blod
Den är i full gång igen. Den årliga slakten av delfiner i den lilla byn Taiji i Japan. Slakten inleddes och har pågått intensivt hela den här veckan. Och trots omvärldens protester och trots mängder av aktivister på plats ändras inget.
Delfiner jagas in i en liten vik. Stängs in. De bästa exemplaren flygs iväg till världens delfinarier och andra nöjesparker. Resten av djuren slaktas och köttet säljs bl a som valkött i japanska butiker.
Minns ni dokumentärfilmen The Cove från 2009? Naiva jag trodde faktiskt att den filmen skulle göra en skillnad. Men i dag skriver vi slutet av 2013 och inget har förändrats.
Eller jo... numera har mördarna i Taiji världens ögon på sig. Slakten i tisdags strömmades t ex live på nätet. Och såväl på FB som via Twitter kan vi följa med slakten i realtid. The Cove Guardians är frivilliga som dag och natt vakar vid viken och rapporterar om vad som pågår.
Om du inte minns The Cove eller om du aldrig har hört om filmen... Se den!
Bilder från Taiji
The Cove Guardians