Ruutu öppnade målkontot
Tuomo Ruutu gjorde sitt första mål för säsongen då Carolina förlorade mot Boston i nattens NHL-omgång. Boston med Tuukka Rask i målet vann matchen med 4-1.
Ruutu gjorde Carolinas enda mål i förlusten mot Boston med fem sekunder kvar av den första perioden. Eric Staal gav en passning in i mitten och något tursamt fick Ruutu in pucken i mål bakom Tuukka Rask. Det här var Ruutus första mål för säsongen, sedan tidigare har han två passningspoäng.
Boston vann matchen med 4-1 och Tuukka Rask stod för 22 räddningar.
600 matcher för Jussi Jokinen
Jussi Jokinen spelade sin 600:e NHL-match då hans Pittsburgh besegrade Anaheim med 3-1. Jokinen fick gå poänglös av isen i jubileumsmatchen. Olli Määttä stod för en assist i matchen. Anaheim som inledde säsongen så lovande har nu förlorat fyra matcher i rad.
Olli Jokinen stod för ett mål men hans Winnipeg fick trots det ge sig mot Calgary. Staffar fick avgöra matchen och där var Calgary det bättre laget och vann med 5-4.
Resultat:
Carolina - Boston 1-4
Car: Ruutu 1+0
Bos: Rask 21/22
Pittsburgh - Anaheim 3-1
Pit: Määttä 0+1
Winnipeg - Calgary 4-5 e.str.
Wpg: O. Jokinen 1+0