Utvidgningen av Åbolands sjukhus bordlades
Planeringsarbetet för att utvidga Åbolands sjukhus har tagit fart igen. Under tisdagkvällen bordlade stadsplanerings- och miljönämnden i Åbo det senaste förslaget till en ny detaljplan.
Enligt planerna ska en ny infart till sjukhuset byggas vid Österlånggatan, där det i nuläget finns en bensinstation. Det här betyder att man skyddar trähuset från 1800-talet, som finns på Kaskisgatan. Tidigare var huset rivningshotat, vilket väckte debatt.
Ett nytt höghus ska också byggas vid Berggatan intill sjukhuset.
De nya delarna av Åbolands sjukhus ska bland annat inrymma servicebostäder för seniorer och sjukhusverksamhet.
Frågan behandlades redan år 2012, då remitterades ärendet för ny beredning. Under tisdagkvällen bordlade alltså stadsplanerings- och miljönämnden i Åbo det senaste förslaget till en ny detaljplan.
- I kväll togs inget beslut utan frågan kommer i stället att behandlas under nästa vecka, säger Mikaela Sundqvist (Gröna) och tillägger:
- Då ärendet är bordlagt har man nu en vecka på sig att diskutera det hela och det kommer säkert också att bli mer diskussioner om det här på mötet nästa vecka på tisdag.