Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Ahonen gav styrkebesked

Från 2013
Uppdaterad 15.12.2013 19:30.
Ahonen
Bildtext Janne Ahonen slutade på en hedervärd femteplats.
Bild: EPA/JAN WOITAS

Efter den första omgången i världscuptävlingen i tyska Titisee-Neustadt var Janne Ahonen på tolfte plats. Tack vare ett hopp i andra omgången som mätte hela 140,5 meter slutade den finska backhopparen till sist femte.

Polacken Kamil Stoch vann tävlingen före Simon Ammann från Schweiz och japanen Noriaki Kasai. Världscupledaren Gregor Schlierenzauer slutade på en delad åttondeplats.

Femteplatsen var Ahonens bästa notering den här vintern. Den rutinerade hopparen var också den enda finländaren att tala om i dagens tävling, Lauri Asikainen slutade 47:e.

– Marginalerna är små och tävlingarna tuffa. Ett par meter till i hopplängd betyder ett tiotal placeringar i resultatlistan. I dag lyckades jag, säger Ahonen.

Allt fokus låg den här dagen ändå inte på resultaten i tävlingen. Österrikaren Thomas Morgenstern tappade balansen efter sitt första hopp och slog huvudet i den isiga backen. Han fördes senare till sjukhus med helikopter.