Soini: Poängsättning löser inte bostadsproblemen
Sannfinländarnas orförande Timo Soini stöder inte riksdagsledamot Tom Packaléns (Sannf.) uppmärksammade förslag om att införa ett poängsystem för Helsingfors hyresgäster.
Enligt Soini är det bra att man lyfter fram missförhållanden inom bostadspolitiken, han tar ändå avstånd från Packaléns modell.
- Varje människa har rätt att bo i en trygg miljö utan att bli störd, men det här lyckas inte genom att klassificera människor, säger Soini till Yle.
Medvetet politiskt drag av Packalén
Soini tror att bakgrunden till Packaléns förslag är de erfarenheter han har från sin tid som polis i Helsingfors, och att det handlar om ett medvetet politiskt drag.
- Han märkte att det var tyst för tillfället och nu är han ett riksomfattande diskussionsämne, säger Soini.
Packalén föreslår att staden ska poängsätta både invånarna i Helsingfors stads bostäder och stadens bostadsområden. Invånarna får poäng efter beteende och bostadsområdena poängsätts på en skala från noll till till fem. Målet är att stökiga hyresgäster ska bo i samma områden.
Läs också:
Sannfinländare vill att stökiga hyresgäster bor på samma ställe