Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

SFP vill ha nordisk skola i huvudstaden

Från 2014
Uppdaterad 29.01.2014 21:51.
Bild på Marcus Rantala.
Bildtext Marcus Rantala (SFP) kräver att Helsingfors utreder möjligheterna att grunda en nordisk skola i huvudstadsregionen.
Bild: YLE/Carina Bruun

Svenska Folkpartiet går vidare med planerna att grunda en nordisk skola i Helsingfors. Skolans undervisningsspråk skulle vara svenska och finska. Marcus Rantala (SFP) lämnade i dag onsdag in en motion om det här i Helsingforsfullmäktige.

- Undervisningsspråken vore finska och svenska enligt modell från exempelvis tyska skolan i Helsingfors, säger Rantala till Yle Huvudstadsregionen.

Skolan skulle vara underställd det finska skolväsendet och dess officiella språk skulle vara finska. Enligt Rantala finns det en stor efterfrågan på en dylik skola i huvudstadsregionen. Den skulle vara en förlängning på de språkbadsmöjligheter som redan finns.

- För årskurserna 7-9 finns ett särskilt behov av en tvåspråkig skola eftersom språkbadsundervisningen finns i de lägre årskurserna, men jag anser ändå att staden nu utreder en skola med årskurserna 1-9.

SFP har tidigare varit kritisk mot tvåspråkiga skolor. Har det skett en förändring nu?

- Det här är i linje med SFP:s språkprogram som gjordes upp i fjol.

Enligt Rantala kunde skolan ligga på Busholmen i Helsingfors eller i Alberga i Esbo.

Motionen undertecknades av 34 ledamöter från alla partier i Helsingforsfullmäktige.

Förslaget på en nordisk skola presenterades redan i våras i samband med att SFP lade fram sin nya språkstrategi.

Uppdaterad kl.20.43 med Marcus Rantalas kommentarer.

Läs också:

Tvåspråkiga skolor upprör känslor
Utbildningsguru: "Vi behöver tvåspråkiga skolor"