Vasaregionens Arenor vill bygga ut ishallen redan nu
Styrelsen för samkommunen Vasaregionens Arenor föreslår att Vasa och Korsholm beviljar cirka 730 000 euro för utbyggandet av ishallen på Kopparön i Vasa redan under detta år. Förutsättningen är att Vasa Sport spelar i ligan inkommande säsong.
Antalet platser i Vasa Arena ska utökas till 4500. En ligalicens kräver minst 4000 läktarplatser. Av dessa bör minst 2500 vara sittplatser. Undantagslov kan beviljas i specialfall under de två första säsongerna. I dagsläget har Vasa Arena 3691 platser av vilka 1894 är sittplatser.
Enligt de beslut som tidigare gjorts av ägarkommunerna Vasa och Korsholm, ska ishallen renoveras och byggas ut år 2017. Cirka fem miljoner har reserverats för detta. Men nu föreslår alltså samkommunens styrelse att utbyggnaden av B-läktaren ska tidigareläggas, på villkoret att Sport spelar i ligan inkommande säsong. Det beslutet väntas Ishockeyligan ta under februari månad.
Förutom utbyggnaden av B-läktaren ska belysningen göras starkare. Totalt förväntas det här kosta cirka 730 000 euro.
Ändringarna ska enligt styrelsens förslag vara genomförda före september i år.
- Vi diskuterade saken livligt men alla var av samma åsikt, säger Leena Ollila, direktör för Vasaregionens Arenor.