Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Ingen ebola i Ghana

Från 2014
Uppdaterad 07.04.2014 20:10.
Programmet är inte längre tillgängligt
Yle Nyheter TV-nytt: Ebola har krävt 1600 offer sedan 1976 - Spela upp på Arenan (Programmet är inte längre tillgängligt)

Misstankarna om att det finns ebola också i Ghana har visat sig vara obefogade. Blodprov från den 12-åriga flickan som dog i blödarsjuka på ett sjukhus i landets huvudstad Accra har analyserats.

Över 90 personer har dött på grund av ebolasmittan i Guinea och Liberia. Hälsomyndigheterna i Ghana har ändå kunnat utesluta den mycket dödliga sjukdomen när det gäller den flicka som dog i Ghana.

Det var första gången som ebola misstänktes i Ghana. Minst en person tros också ha smittats i Mali.

Ghana har nu intesifierat sin gränsövervakning av rädsla för att smittan ska ta sig in i landet. Dessutom har landet bunkrat upp med sådan testutrustning som behövs för att diagnostisera ebola.

Diskussion om artikeln