Enastående toppmöte på Anfield
Liverpool tog ett stort steg mot sin första Premier Leaguetitel på 24 år då man besegrade Manchester City med 3-2 på Anfield. Segern var Liverpools tionde i svit.
Blott 19-årige Raheem Sterling var kylig värre då han förde Liverpool upp i en 1-0-ledning i den sjätte minuten. Hemmalaget dominerade den första halvtimmen och man fick utdelning då Martin Skrtel nickade in 2-0 på Steven Gerrards hörna.
Tabelltrean Manchester City var tvungen att byta ut mittfältaren Yaya Toure redan efter en kvart på grund av skada. City fick dock fason på sitt spel i andra halvleken.
David Silva reducerade till 1-2 dryga tio minuter in på andra halvleken och fem minuter senare var matchen kvitterad efter ett självmål av Liverpoolbacken Glen Johnson.
City höll länge i taktpinnen i andra halvleken men Liverpool fick det sista ordet. En usel rensning av Citys mittback Vincent Kompany ledde till att bollen gick till Philippe Coutinho som avslutade distinkt och gav hemmalaget en 3-2-seger.
Inför matchen hedrade man de 96 Liverpoolsupportrar som omkom för 25 år sedan på Hillsborough-stadion.
Hull till FA Cup-final
I söndagens andra match tog Chelsea en bortaseger över Swansea. Chelsea vann med 1-0 efter mål i den 68:e minuten av Demba Ba. Chelsea är fortsatt tvåa i Premier League.
I FA Cupen är det Hull som gör Arsenal sällskap i finalen. Hull besegrade på söndagen League One-laget Sheffield United, men enkelt kom inte segern. Sheffield tog ledningen genom Jose Baxter i den 19:e minuten och ledde med 2-1 i halvtid, men efter paus ryckte Hull ifrån.
Mål av Matty Fryatt, Tom Huddlestone och Stephen Quinn såg till att Hull ledde med 4-2 med några minuter kvar på klockan. Målkalaset slutade 5-3 efter ännu varsin sen fullträff och Hull är klart för final för första gången i klubbhistorien. Där möter man Arsenal som på lördagen slog Wigan efter straffläggning.
Premier League:
Liverpool-Manchester City 3-2 (2-0)
Swansea-Chelsea 0-1 (0-0)
FA Cupen:
Hull - Sheffield United 5-3 (1-2)