Frivilliga tvättar stränder i Brahestad
Flera oljetäckta fåglar har hittats i skärgården utanför Brahestad i norra Österbotten och ett team av frivilliga och beväringar har nu börjat arbetet med att rädda de djur som kan räddas. Sannolikt måste en del av fåglarna avlivas.
Oljan härstammar från en läcka på Rautaruukkis stålfabrik i fredags. På fabriken uppger man att oljan kom ut i naturen i samband med servicejobb.
Jourhavande brandmästare Juhani Meistamo sade på söndagen till Yle Uutiset att oljan täcker havsytan på ett område som är flera hundra meter stort.
Det är WWF som samlat ihop de frivilliga. Fyra öar har smutsats av oljan och arbetet med att få dem rena inleddes på måndagsmorgonen.
Prioritet ett är nu att få bort oljan från stränderna för att undvika att flera djur skadas av den.
- En del av fåglarna måste sannolikt skjutas. Oljan orsakar dem lidande och fåglarna klarar inte av det, säger fältkoordinator Teemu Niinimäki på WWF till Yle Uutiset.
Det är ännu oklart exakt hur omfattande skadorna på naturen är.