Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Belgien strödde salt i såren på Sverige

Från 2014
Uppdaterad 03.05.2016 16:29.
Bildtext Romelu Lukaku sänkte Sverige och styr snart kosan mot Brasilien.
Bild: EPA/ PETER POWELL

Sverige gick på en tvåmålsförlust mot Belgien i en träningsmatch i Stockholm på söndagen. Nu önskar svenskarna sig lättare träningsmotstånd medan belgarna riktar in sig på VM.

Romelu Lukaku och Eden Hazard var de enda som lyckades i målskyttet vilket innebar 2-0 efter nittio minuter. Då hettade diskussionen till i Sverige. Efter sex raka förluster skall herrlandslaget ha gått in i sin sämsta period på över hundra år.

Att det handlade om en träningsmatch mot ett VM-lag och att skadade Zlatan Ibrahimovic höll till på bänken hela matchen drog inte ner på den svenska självkritiken.

Spelarna kunde tänka sig lättare träningsmotstånd för att köra in nya spelsystem.

- Det vore kanske ingen dum idé att ha lite lättare motstånd, sade Ola Toivonen till Expressen.

Sverige har gott om tid att se över sin fotboll. Belgien däremot möter Ryssland, Algeriet och Sydkorea i gruppskedet i VM i Brasilien om två veckor.