Barnskyddsanmälningarna i Borgå har ökat
Medan Sibbo barnskydd är i desperat behov av mera personal är situationen lite lugnare i Borgå.
-Vi har inget kaos eller så, situationen är rätt lugn även om vi nog har mycket arbete säger Annika Immonen som är chef för barnfamiljearbetet i Borgå.
Barnskyddsanmälningarna har i år ändå varit flera än i fjol också i Borgå.
-I jämförelse med i fjol, då vi nu levt en tredjedel av året, har det i år kommit in arton fler anmälningar. I fjol den här tiden hade det kommit in lite under trehundra anmälningar berättar Immonen.
På årsnivå i fjol kom det in runt niohundra barnskyddsanmälningar.
Omplaceringar av barn har inte ökat Borgå. Immonen tror att det här beror på att det satts in ökade resurser i den öppna vården. Barnen och familjerna nås i ett tidigare skede. Samarbete med andra instanser som arbetar med familjerna är också aktivt.
Barnskyddet i Borgå har hela mycket arbete och det gäller att prioritera. Immonen tycker ändå att den nuvarande personalstyrkan räcker till, i alla fall som det just nu är.
I Borgå har varje socialarbetare inom barnskyddet huvudansvaret för mellan trettio och fyrtio barn.