Elfenbenskusten vände på 99 sekunder
Från 2014
Publicerad 15.06.2014 06:24.

Sportinslag: Elfenbenskusten slog Japan med 2-1 - se målen
-
Spela upp på Arenan
(Programmet är inte längre tillgängligt)
Mål av Wilfried Bony och Gervinho inom loppet av 99 sekunder gav Elfenbenskusten en 2-1-seger över Japan i grupp C i VM i fotboll. Japan ledde matchen vid halvtid med 1-0.
Keisuke Honda förde de asiatiska mästarna upp i ledning med ett distinkt skott men ett inspirerat inhopp av Didier Drogba vände på matchen i andra halvleken.
De ivorianska fullträffarna var mycket snarlika. Både Bony och Gervinho nickade bollen i mål från närhåll efter superba inlägg av högerbacken Serge Aurier.
Tack vare segern har Elfenbenskusten en ypperlig chans att nå åttondelsfinalerna för första gången någonsin i ett VM. Elfenbenskusten möter på torsdagen Colombia, som besegrade Grekland med 3-0 i den tidiga matchen på lördagen.