Helsingfors lovade mycket men gav lite
Sibbovargen fick gå hem med svansen mellan benen då Helsingfors klubbade i genom annekteringsbeslutet som trädde i kraft 1.1.2009. Kate Peränen som bor i Östersundom har bittra minnen från tiderna.
Peränen minns hur Helsingfors stadsdirektör Jussi Pajunen talade med pompa och ståt till de nya invånarna om hur östmetron skulle börja trafikera i området år 2014. Nu är metroplanerna på is och allt annat också.
- Då sade de (Helsingfors) att de behöver mera byggnadsmark och här fick de mera byggnadsmark men ingenting händer, suckar Östersundombon Kate Peränen.
Peränen har bott så gott som hela sitt liv i Östersundom med utsikt över Kapellviken där hon som barn brukade kräfta. I dag finns det inga kräftor längre, och inte så mycket annat heller.
- Allting står stilla. Vi har ingenting annat här än en Siwa-butik och en pizzakiosk. Det borde ju finnas någon slags konkurrens men ingen vill ju komma hit, säger Peränen.
Glömdes ni bort efter att ni blev en del av Helsingfors?
- Man (Helsingfors) ville ha lite pengar - skattebetalare, konstaterar Peränen torrt.
Titta här hur det såg ut på Senatstorget år 2006 då Sibboborna kom till Helsingfors för att demonstrera.