Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

USA: Israel måste skydda civila bättre

Från 2014
Uppdaterad 31.07.2014 22:52.
Israeliska raketanfall mot Gaza
Bild: EPA/MOHAMMED SABER

USA kräver att Israel gör mer för att skydda civila i Gaza.

Tusentals civila har sökt skydd i FN-drivna skolor som tjänar som flyktingläger och på onsdagen attackerades en av dem. Minst 16 mänskor dödades i attacken.

Enligt USA går det inte att försvara Israels agerande i fallet. Vita husets informatör sade under en presskonferens på torsdagen att Israel måste anstränga sej hårdare för att skydda oskyldiga civila.

Enligt informatören har FN:s generalsekreterare Ban Ki-moon sagt att allt tyder på att israels regering var medveten om att man bombade ett område i närheten av skolan, som ett svar på Hamas raket-eld.

Israels president Benjamin Netanyahu har ändå svurit på att fortsätta operationen mot Hamas.

Enligt hälsovårdsmyndigheter i Gaza har sammanlagt 1400 palestinier dödats i den israeliska offensiven, största delen av dem civila. På den israeliska sidan har 56 soldater och tre civila dödats.

Läs mer:
FN och EU fördömer israeliskt angrepp mot Gazaskola