Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Toppligan i orientering avgjordes i Esbo

Från 2014
Uppdaterad 04.05.2016 09:27.
Orienterinskontroll
Bild: YLE

Sofia Haajanen och Frederic Tranchand kunde hålla utmanarna bakom sig i den sista deltävlingen av toppligan i orientering i Esbo och kammade hem totalsegern i dam- respektive herrklassen.

Haajanen startade som etta i jaktstarten dryga en och en halv minut före klubbkompisen Marika Teini. Teini tappade dock terräng till Haajanen redan i början av loppet och kom i mål som sjätte dam.

I stället var det Saila Kinni, som startade som fjärde dam, som tog sig upp till andra plats, men inte ens hon kunde utmana Haajanen om segern. Haajanen vann tävlingen med en marginal på över två och en halv minut till Kinni. Bronset gick till Jenny Patana.

IF Femmans Julia Björkstrand var bästa FSO:are på en nionde plats medan Ina Westerlund från OK77 slutade 16:e.

Tranchand etta i Esbo

Även i herrklassen kunde förhandsfavoriten Frederic Tranchand hålla undan. Fransmannen vann tävlingen före Mikko Sirén och OK Orients Otto Simosas.

Sirén gjorde ett fantastiskt lopp och lyfte sig upp från en tionde plats till tvåa, men det var nära att Simosas skulle knipit andra platsen. Tidsskillnaden i mål var endast två sekunder.

Simosas klubbkompis Topi Penttinen slutade elva, medan Pargas IF:s Tobias Henriksson kom i mål som tolfte man.