Återanvänd virkade dekorationer till lykta och julgranspynt
Gör egna ljuslyktor eller julgranspynt av gamla virkade gardinomtag. Lee dekorerar en glasburkslykta med virkat och kanelstänger.
Ljuslykta eller julgranspynt
Gör egna ljuslyktor eller julgranspynt av gamla virkade gardinomtag eller andra prydnader. I lådan med överblivet handarbetsmaterial och andra skatter som Strömsö fick av Mayvor Syring, en hängiven tittare, fanns bland annat gamla virkade dekorationer. Lee tog försiktigt dessa i delar och de mindre fick bli julgranspynt som sådana, medan de större blev lyktdekorationer. Enkla sätt att återanvända fynd man hittar t ex på loppis.
Gör så här:
Knyt fast band i kanterna på ornamenten och knyt fast runt tomma glasburkar från glasåtervinningen (t ex saltgurksburk eller rödbetsburk).
Knyt fast några kanelstänger vid öppningen och sätt ljus i.
Tänk på att öppningen skall vara tillräckligt stor så att det inte blir för varmt inne i burken och se till att inget lättantändligt kommer över glasburkens kant så att det kan börja brinna.
Obs! Levande ljus ska förstås aldrig lämnas obevakade.