Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Jultraditionen tydlig – Chelsea vinner guld

Från 2014
Uppdaterad 03.05.2016 16:29.
Chelsea leder Premier League
Bildtext Chelseaspelarna jublar över John Terrys öppningsmål som gav gästerna övertaget i Stoke.
Bild: AFP / Lehtikuva

Tre gånger tidigare har Chelsea toppat Premier League på juldagen. Samtliga tre gånger har Londonlaget vunnit ligatiteln. Gissa vilket lag som firar jul som tabelletta i år.

Serien är inte ens halvvägs, men det lag som leder den engelska fotbollsligan på julen brukar väldigt ofta vara samma lag som toppar serien efter den sista omgången i maj. Sju av de tio senaste åren har julettan också blivit mästare.

En klar Chelseaförlust borta mot Stoke på måndagskvällen hade fört upp Manchester City i tabelltopp, men i stället tog Chelsea en säker trepoängare.

Chelsea vann bortamatchen med 2-0 efter ett tidigt mål av John Terry och ett sent mål av Cesc Fabregas.

- Segrar som den här betyder mer än tre poäng. För att vinna behöver spelarna ha rätt mentalitet, sade tränaren José Mourinho.

Chelsea toppar tabellen på 42 poäng, närmast före Manchester City på 39.

- Trepoängsledningen vi har är en liten fördel. Vi åker hem glada och nöjda med vad vi gjort, sade Mourinho.

Julprogrammet är tufft för Chelsea som inom sex dagar möter lagen som är fyra, femma och sjua i tabellen. Chelsea tar emot West Ham på annandag jul, reser till Southampton den 28.12 och inleder det nya året med bortamatch mot Tottenham på nyårsdagen.

Ett orosmoment för Chelsea är att Eden Hazard byttes ut i slutminuterna, till synes skadad.