Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Ammann ännu på sjukhus - hjärnskakningen var allvarlig

Från 2015
Uppdaterad 08.01.2015 14:30.
Simon Amman faller i Bischofshofen 2015.
Bildtext Ammanns fall förevigade i ruskiga bilder.
Bild: AFP / Lehtikuva

Den schweiziske backhopparen Simon Ammann är ännu i behov av sjukhusvård. Hjärnskakningen han ådrog sig när han föll i den avslutande tävlingen i Tysk-österrikiska backveckan var allvarligare än man först trodde.

Det var i tisdagens avslutande tävling i den Tysk-österrikiska backveckan i Bischofshofen som olyckan var framme när han föll sitt 136-metershopp.

Den fyrfaldige OS-guldmedaljören Simon Ammann föll illa och ådrog sig en hjärnskakning. Enligt de första diagnoserna hade backhopparen fått en lindrig hjärnskakning och möjligtvis en fraktur i nyckelbenet. Hjärnskakningen var dock allvarligare än man först trodde och Ammann hålls ännu på sjukhus under uppsikt.

- Ammanns läge är stabilt. Han kan röra på armar och ben. Men han stannar på sjukhus för vidare observation, säger Christian Stahl, informatör på Schweiz skidförbund.