Tonteri & Co marscherade till final i Big Air
Bild: Epa
Finländarna med Roope Tonteri spetsen gjorde bra ifrån sig i kvalet inför VM-finalen i big air i Kreischberg. I finalen figurerar följaktligen två herråkare och en dam.
I herrarnas kval knep paret Roope Tonteri/Ville Paumola en dubbelseger. Tonteri var med poängen 93,25 bäst av alla medan Paumola noterades för 93,00 och var tvåa.
Janne Korpi hamnade knappt utanför finalen (13:e), efter att ha fått 78 poäng jämnt av domarna. Nuutti Niemelä var 23:a och Peetu Piiroinen deltog inte alls i kvalet.
Bland damerna vek Merika Enne sig en plats i final med 71,50 poäng. Enne var sexa totalt i kvalet. Ella Suitiala (63,00 poäng) var nia och utanför final liksom Kristiina Nisula som misslyckades och var adertonde med 34,75 poäng