Beat rockar finlandssvenskt på Eurovisionen

Uttagningen till Eurovisionsschlagerfestivalen 1990 var sällsynt finlandssvensk. Hela tre bidrag sjöngs på svenska. Och vinnaren blev "Fri" med gruppen Beat.
Här får ni kolla in alla de tre finlandssvenska bidragen. Det är förutom Beat Ingåflickan Susann Sonntag med: "Jag tror på friheten" och Tomas Ek med "Du går så skyggt".


Vinnaren Beat skickades till Zagreb för att representera Finland med låten Fri?
Det gick ju inte bättre för Finland på det svenska språket. Beat kom sist med 8 poäng och Italien vann.
Här kan man också beundra åttiotalsstilen som ännu var på topp, i frisyrer, kläder och axelstoppningar. Beat "rockar" enhetliga bruna läderrockar. På finalen i Zagreb hade de bruna läderrockarna bytts ut mot vita.
I det fjärde klippet intervjuas Beat och vi får höra dem skönsjunga a capella.

Som en liten detalj kan man uppmärksamma att finlandssvenskarna på Rundradion varit flitigt med i både skapandet och framförandet av låtarna.